Jak się pozbyć zaskórników?

210

Zaskórniki mogą się pojawiać nawet wówczas, gdy trądzik nie dotyczy nas wcale. Białe bądź czarne kropki na nosie, brodzie, czole, dekolcie, plecach to problem wielu osób. Czy można go skutecznie rozwiązać? Zobacz, czym w ogóle są wągry i dowiedz się, jak się pozbyć zaskórników!

Sposób na zaskórniki, to zrozumienie czym one właściwie są!

Żeby dowiedzieć się, jak się pozbyć zaskórników, najpierw warto w ogóle zrozumieć skąd biorą się te szpecące twarz małe kropeczki. Otóż, zaskórniki powstają w głębokiej warstwie skóry właściwej, kiedy ujścia mieszków włosowo-łojowych (czyli po prostu ujścia porów) zostają zapchane. To takiego zablokowania porów dochodzi pod wpływem kilku czynników:

  • nadmiernej pracy gruczołów łojowych,
  • przyspieszenia procesu keratynizacji, czyli rogowacenia komórek naskórka,
  • spowolnienia procesu złuszczania się obumarłych komórek powstałych w wyniku keratynizacji.

Należy ponadto nadmienić, że u osób, które mają tendencję do powstawania zaskórników keratynocyty (komórki naskórka) cechują się ponadprzeciętną lepkością, a dodatkowo korelacja ich dodatnich i ujemnych ładunków elektrycznych sprawia, że o wiele bardziej komórki się do siebie przyklejają. W efekcie tworzy się swoista warstwa, która w połączeniu z nadmiarem sebum oraz zabrudzeniami fizjologicznymi oraz środowiskowymi zapycha ujścia porów.

Chociaż na kondycję keratynocytów, a więc i predyspozycję do powstawania zaskórników, wpływa przede wszystkim genetyka oraz gra hormonów, to my sami w pewnym stopniu także możemy na nią oddziaływać. Bowiem codzienna pielęgnacja, sposób odżywiania się i styl życia nie są bez znaczenia dla wyglądu naszej skóry. Ponadto liczne badania potwierdzają, że stres może wywoływać wykwity trądzikowe, w tym także wągry.

Ale wracając do tematu, zaskórniki powstają w efekcie zapchania ujścia mieszka włosowo-łojowego. Kiedy ujście lejka pozostaje otwarte, wówczas mamy do czynienia z zaskórnikiem otwartym, czyli czarnym. Kiedy natomiast lejek poru jest zamknięty, oznacza to, że pojawił się zaskórnik zamknięty, zwany także białym.

Jak się pozbyć zaskórników, czyli pielęgnacja skóry w pięciu krokach!

Dermatolodzy są zgodni, że sposób na wągry to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry. Możemy stosować nawet najdroższe kremy na zaskórniki, ale i tak nie będą one skuteczne, jeśli o cerę nie zadbamy kompleksowo i bardzo dokładnie! A zatem, jak się pozbyć zaskórników? Należy wprowadzić pięciostopniową kurację, która będzie odpowiadała na każdy z etapów powstawania tych szczególnych wykwitów.

  • Wyregulowanie procesu rogowacenie i złuszczania

Jak pozbyć się wągrów, kiedy nasza skóra cały czas produkuje materiał zapychający ujścia porów? No właśnie należy zacząć od unormowania procesów rogowacenia i złuszczania komórek naskórka. W tym celu szczególnie skuteczne jest stosowanie preparatów zawierających retinoidy, czyli pochodne witaminy A.

  • Eliminacja bakterii

Kiedy oprócz zaskórników mamy również cerę podatną na powstawanie pryszczy, oznacza to, że w ujściach porów namnożyły się bakterie Propionibacterium acnes, żywiące się łojem. Dlatego też zastosowanie antybiotykoterapii lub leków przeciwbakteryjnych niejednokrotnie staje się kluczowe dla tego, jak usunąć zaskórniki.

  • Leczenie stanu zapalnego

 

Stan zapalny eliminuje się poprzez stosowanie preparatów zawierających kwasy AHA i BHA. Czasami lekarz decyduje się na kurację sterydową, jednak wiąże się to z ryzykiem wystąpienia trądziku sterydowego.

  • oczyszczanie zapchanych porów

 

Tu również z pomocą przychodzą kwasy AHA i BHA, których działanie skutkuje osłabieniem lepkości keratynocytów oraz rozluźnieniem “więzi komórkowych”. Oprócz stosowania płynów oczyszczających korzystne jest także raz na jakiś czas aplikowanie maseczek na wągry, które skutecznie usuwają materiał zapychający ujścia porów.

  • Normalizacja pracy gruczołów łojowych

 

Ograniczenie ilości produkowanego przez gruczoły łojowy sebum to ostatni krok w kuracji jak usunąć wągry. Ograniczenie łojotoku to kwestia codziennej pielęgnacji opartej na stosowaniu kosmetyków zawierających na przykład kwas migdałowy, cytrynowy bądź azelainowy. Pomocne mogą okazać się na tym etapie również wspomniane już retinoidy.

Jak pozbyć się zaskórników?

Jak widać wcale nie jest to proste. Walka z wągrami wymaga nie tylko specjalistycznego podejścia opartego na odpowiedniej pielęgnacji (a czasem i leczeniu), ale także na cierpliwości, dokładności, a nawet wyrzeczeniach. Statystycznie po wdrożeniu właściwej kuracji pierwsze efekty pojawiają się dopiero po około 8 tygodniach.  Dlatego też trzeba mieć dużo samozaparcia, aby w trakcie tych dwóch miesięcy nie zrezygnować!

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ