Mikroskop endodontyczny- czyli najwyższa precyzja i jakość leczenia kanałowego

183

Leczenie kanałowe? Wrr… już sama nazwa wywołuje w nas ciarki! Endodoncja kojarzona jest z dużym bólem i wielokrotnymi wizytami u dentysty. Warto zatem zadbać o najlepsze leczenie: bezbolesne i  dokładne, dzięki czemu ilość naruszania kanałów zębowych zmniejsza się do minimum.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu miazgi z kanałów, wykonania ich dezynfekcji, następnie szczelnym wypełnieniu kanałów odpowiednimi materiałami i na koniec szczelnym zabezpieczeniu korony klinicznej zęba.

Wyróżnia się kilka etapów zabiegu: usunięcie próchnicy z zęba, wykonanie odpowiedniego dojścia do kanałów korzeniowych, usunięcie nieprawidłowych tkanek i drobnoustrojów, dezynfekcja, opracowanie kanałów oraz ich zamknięcie. Każdy etap wymaga ogromnego skupienia i precyzji operatora.

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Stosuje się je w zakażeniu miazgi kanałów zębowych. Podczas zapalenia bakteryjnego zęba dochodzi do obrzęku jego tkanek miękkich (miazgi). Twarda struktura zęba nie pozwala na zwiększenie objętości miejsca, gdzie pojawia się płyn (obrzęk). Prowadzi to do zwiększenia ciśnienia w tym obszarze (w kanałach), co powoduje bardzo silny ból. Aby zmniejszyć ciśnienie, należy otworzyć kanały korzeniowe.

Wskazania:

  • zapalenie miazgi
  • martwica miazgi
  • niedopełnione kanały korzeniowe (tzw. ponowne leczenie kanałowe)
  • zmiany okołowierzchołkowe

Czym może skutkować nieprawidłowe leczenie endodontyczne?

Po leczeniu mogą się pojawić przejściowe dolegliwości bólowe związane z podrażnieniem w trakcie leczenia lub wywołanym przez materiał wypełniający kanał tkanek. Niedostateczne otwarcie komory miazgi  może skutkować złamaniem narzędzia w trakcie leczenia kanałowego, jak również późniejszym przebarwianiem się zęba na kolor żółto-brunatny. W przypadku niedostatecznego „rozwiercenia” zęba zmiana zabarwienia wynika z pozostawienia resztek miazgi w różnych częściach komory miazgi. Dodatkowo pozostawiona miazga jest zanieczyszczona przez bakterie, które nie tylko powodują jej dalszy rozpad – gnicie – ale mogą również zakażać wcześniej zdezynfekowane przez stomatologa kanały korzeniowe. Przy niedostatecznym rozwierceniu pojawiają się obliteracje kanałów. Nieumiejętne bądź niedokładne ich czyszczenie może spowodować perforacje, czyli przebić ściany – twierdzą specjaliści z warszawskiej kliniki Smile Design Clinic.

Mikroskop endodontyczny- powikłania zmniejszone do minimum

Dzięki właściwościom mikroskopu lekarz ma możliwość dokładnego zbadania ujścia kanałów, których ilość i usytuowanie nie jest jednakowe. Wpływa on na efektywność wykonywanych zabiegów endodontycznych. Powiększenie i oświetlenie pola pracy usprawni proces leczenia, zwiększy bezpieczeństwo pacjenta i pozwoli zachować naturalną strukturę zęba.

Leczenie kanałowe jest zabiegiem bardzo precyzyjnym i delikatnym. Przed wizytą u dentysty warto sprawdzić, czy gabinet wyposażony jest w mikroskop, dzięki któremu leczenie będzie krótkie, bezpieczne i dokładne. Więcej informacji o użyciu mikroskopu w endodoncji na www.smiledesignclinic.pl

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ