Marzy Ci się bajeczny karnawał? Sprawdź jak to robią w Brazylii!

122

Co planujesz na tegoroczny karnawał? Sylwestra znów teoretycznie na domówce w praktyce z kilkoma znudzonymi znajomymi przed telewizorem i ze słonymi paluszkami? Nic z tego! Daj się w tym roku porwać na naprawdę szampańską zabawę do Rio. Nie stać cię na wyjazd? To zaproś Rio do siebie! Możesz zorganizować imprezę sylwestrową w stylu karnawału w Rio.

[Brazylijska fiesta]

Zanim zaplanujesz swoje Rio w Warszawie czy w Łodzi musisz się dowiedzieć jakie zasady obowiązują podczas tej zabawy w Brazylii. Przede wszystkim karnawał trwa pięć dni i rozpoczyna się w piątek przed środą popielcową. Wiemy, byłoby cudownie ale Twój szef może mieć nieco inne zdanie, więc zejdźmy na ziemię i zaplanujmy całą imprezę w Sylwestra. Wróćmy jednak do zasad. Cała impreza rozpoczyna się od koronacji Tłustego Króla (King Momo), który otrzymuje wielkie złote klucze od burmistrza Rio. Myślę, że w roli Tłustego może spokojnie wystąpić Marek z działu IT, Ty w roli burmistrza, a klucze … Coś wymyślisz, prawda?

[Rio maskarada]

Zasada numer jeden. W ten dzień w dawnych czasach wszystko ulegało odwróceniu. Arystokracja przebierała się za zwykłych ludzi, wieśniaczki wyglądały jak księżniczki i odwrotnie. Tylko od Twojej wyobraźni zależy jaką zamianę codziennych ról zaproponujesz swoim gościom. Zrób to jednak tak by nikt nie poczuł się urażony ani poniżony. Całkiem dobrym pomysłem o ile masz zgraną paczkę jest prosta zamiana …. Płci. Panowie występują w robi Draq Quinn a dziewczyny wskakują w ciuchy Elvisa Presleya. Ale wystarczą dowolne przebieranki albo symboliczne maski jeśli nie do końca wiesz jak zareagują goście. Co roku w Rio każda szkoła samby wybiera sobie motyw przewodni, który determinuje ich stroje, platformę a nawet układ taneczny. Wykorzystaj to planując także motyw przewodni dla organizowanego dla siebie wieczoru. Granicą jest tylko Twoja wyobraźnia, chociaż oczywiście musisz brać pod uwagę swoich gości i to na ile będą chcieli wejść w konwencję, którą zaproponujesz. Inaczej wieczór może się zakończyć katastrofą.

[Samba]

Nie ma karnawału w Rio bez samby. Przygotuj płyty w brazylijską muzyką, na youtub znajdziesz masę materiałów o tym jak tańczyć sambę. Na potrzeby wieczory nie trzeba dojść do mistrzostwa. Świetnym pomysłem będzie puszczenie takiej lekcji z rzutnika i zaproszenie wszystkich do wspólnej zabawy przy nauce a potem w Waszym własnym Sambodromo. Tak na marginesie ten prawdziwy powstał  w 1984 roku według projektu Oscara Niemeyera. Mieści się tam 60 tysięcy widzów i ma 700 metrów długości. Zaczyna się na ulicy Avenida Presidente Vargas, obok Praça Quinze i kończy się na Rua Frei Caneca. Wielki plac na końcu drogi, zwany Praça da Apoteose (Plac Ubóstwienia), jest zwieńczony olbrzymią rzeźbą w kształcie litery M.

[A co do jedzenia?]

Tańce tańcami ale po hulankach swawolach czas na jakieś przekąski. Tu też nie powinno być przypadkowości. Przygotuj swoje własne churascarrias, czyli bufet, który w Brazylii jest rodzajem ulicznego straganu z jedzeniem na wagę. Sprawdzą się coxinha czyli brazylijskie kotleciki z kurczaka, nie może zabraknąć brigadeiro  – najlepiej w formie słodkich kulek w papilotkach, bo takie najłatwiej jeść podczas imprezy, sprawdzi się też zwykła owocowa sałatka. Wszystko co kojarzyć się będzie z regionem, słońcem i bajeczną fiestą.

[A prawdziwe Rio?]

Nadal jest relatywnie drogą imprezą ale dostępną. Szczególnie warto wybrać podróż samolotem z przesiadką w Paryżu. Przed wyjazdem warto dobrze zastanowić się na jaki sektor Sambodromo chcemy kupić bilety. Turyści zazwyczaj wybierają sektor

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ