Jak dbać o stopę cukrzycową, by zapobiec powikłaniom?

148

Stopa cukrzycowa to niebezpieczne powikłanie choroby cukrzycowej. Osoby cierpiące na tę chorobę często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą zła pielęgnacja stóp diabetyków. Podpowiadamy jak zadbać o stopy cukrzycowe.

                                                 W jaki sposób powstaje stopa diabetyczna?

To najpopularniejsze powikłanie – dotyka ponad 15% wszystkich diabetyków. Znacznie częściej występuje w przypadku cukrzycy typu 2 (insulinoniezależna), jednak zdarza się również przy typie 1.
Zwykle stopa diabetyczna pojawia się po latach źle leczonej choroby, podczas których wysoki poziom cukru we krwi osłabia ściany małych i dużych naczyń krwionośnych, co prowadzi do niedokrwienia kończyn dolnych.
Stopa diabetyczna występuje w jednej z dwóch odmian:

 1. zespół stopy niedokrwiennej- będący następstwem pogorszenia ukrwienia w obrębie stopy.
 2. zespół stopy neuropatycznej- mówimy o nim, gdy uszkodzony zostaje obwodowy układ naczyniowy.

Jakie są objawy stopy diabetycznej?

Cukrzyca to bezbolesna choroba, o której często nie mamy pojęcia, dopóki nie jest za późno. Zdarza się, że o chorobie dowiadujemy się, dopiero gdy zaczynają pojawiać się pierwsze powikłania. Nasz niepokój powinny wzbudzić następujące objawy:

 • nasilający się nocą ból nóg, a także kurcze mięśni, uczucie mrowienia lub kłucia
 • wysuszenie lub łuszczenie skóry
 • pęknięcia z ogniskami martwicy i owrzodzenia
 • utrudnione gojenie ran
 • zaburzenia w odczuwaniu bólu i zmian temperatur
 • w ekstremalnych przypadkach może dojść do deformacji kości
 • opuchlizna i zimne stopy

Jak wygląda leczenie stopy cukrzycowej?

Najważniejszą rzeczą w terapii leczenia zespołu stopy diabetycznej jest odpowiednie uregulowanie poziomu cukru we krwi. Zwykle podstawowym sposobem leczenia jest antybiotykoterapia, która ma na celu stymulacje gojenia powstałych na stopie diabetycznej ran. Ponieważ uszkodzeń naczyniowych nie da się naprawić bez ingerencji chirurga naczyniowego, największy nacisk kładzie się na pielęgnację, która zapobiega dalszemu pogłębianiu się uszkodzeń.
Pielęgnacją stóp diabetycznych w dużej mierze zajmują się wyspecjalizowani podolodzy, których działania obejmują przede wszystkim:

 • obcinanie problematycznych paznokci
 • usuwanie odcisków i modzeli
 • odpowiednie mycie i natłuszczanie stóp
 • usuwanie hiperkeratoz
 • dobór odpowiedniego obuwia lub wkładek ortopedycznych

Jak można zapobiegać powstawaniu stopy cukrzycowej?

Ponieważ stopa diabetyczna jest następstwem źle prowadzonej choroby diabetycznej, najważniejsze są regularne badania krwi, które pozwolą na jej szybkie wykrycie i podjęcie odpowiedniego leczenia. Oprócz regulowania poziomu cukru we krwi bardzo ważne jest również kontrolowanie ciśnienia tętniczego i stężenia cholesterolu.
Niezależnie od tego czy badania diabetyczne wyszły pozytywnie, czy negatywnie bardzo ważna jest regularna kontrola stóp. Oglądanie całej stopy wraz z przestrzeniami między i pod palcowymi pozwala nam na wykrycie nawet najmniejszych, niepokojących zmian.
Jeśli stanie się tak, że zostanie u nas stwierdzony zespół stopy diabetycznej, najważniejsza staje się odpowiednia i dokładna higiena. Odradza się korzystanie z pumeksów i chemicznych środków pielęgnacyjnych. Najlepszym wyjściem jest oddanie się w ręce specjalistycznych podologów, którzy posiadają praktykę w tego typu zabiegach.
Zaleca się natomiast racjonalny wysiłek fizyczny, który poprawia krążenie krwi. Jednocześnie należy uważać na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, przy tej chorobie nawet drobna rana może doprowadzić do martwicy.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ