Jak dbać o piersi?

228

Piersi od wieków są jednym z atrybutów kobiecości. Ich naturalna wielkość i kształt to kwestia genów, jednak w dzisiejszych czasach dostępny jest szereg sposobów na modelowanie biustu i zapewnienie mu ładnego wyglądu. Obok kwestii czysto estetycznej, elementem równie ważnym, o ile nie ważniejszym, jest zapewnienie zdrowia swoim piersiom. Wiele z nas wciąż bagatelizuje profilaktykę raka piersi, a pamiętajmy, że piękny biust to przede wszystkim zdrowy biust.

Po pierwsze – zdrowie

Badania jasno pokazują – rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy dotykający kobiety w Polsce, jednocześnie stanowi najczęstszą przyczynę zgonów pacjentek chorych na nowotwory. Nie da się jednoznacznie ustalić przyczyny raka piersi, a sama choroba potrafi przez bardzo długi okres nie dawać żadnych niepokojących objawów. Jakie ma to znaczenie w praktyce? Liczby szokują. Aż 80% zgonów z powodu raka piersi to kwestia zbyt późnej diagnozy! Gdyby kobiety badały się regularnie, liczba ta spadłaby niemal dwukrotnie. Dlatego tak ważne jest systematyczne wykonywanie mammografii i USG. Obok konieczności przeprowadzania regularnych badań jest jeszcze tzw. samobadanie. Jest ono tak ważne, ponieważ możemy przeprowadzić je sami i dzięki temu wykryć niepokojące zmiany nawet we wczesnym stadium choroby. Badanie takie najlepiej jest wykonywać po miesiączce, i powinno ono polegać na dokładnej obserwacji: pieprzyków i przebarwień, wydzieliny z brodawki, guzków i zgrubień wyczuwalnych na piersi lub w jej okolicach, obrzęków węzłów chłonnych czy zmianę kształtu lub wielkości zarówno sutków, jak i całych piersi.

Zdrowy tryb życia, czyli dieta i sport

Nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, że zdrowe odżywianie ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Odpowiednia dieta uchroni nas zarówno przed rakiem piersi, jak również poprawi wygląd naszych piersi. Przede wszystkim powinnyśmy ograniczyć spożywanie produktów głęboko przetworzonych, smażonych czy tłustych. Otyłość i nadmiar tłuszczu to jeden z czynników ryzyka ogromnej ilości chorób i schorzeń, w tym raka piersi! Nie od dziś wiadomo, że owoce i warzywa to bogactwo witamin i minerałów, które z kolei należą do najsilniejszych antyoksydantów. Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, zwalczają wolne rodniki, które uszkadzają komórki. Kolejnym ważnym składnikiem odżywczym jest błonnik, który bierze udział w procesie wiązania substancji rakotwórczych w jelitach. Ponadto zadbajmy o odpowiednią ilość kwasów omega-3 w naszym organizmie, które chronią nas nie tylko przed nowotworami, ale również przed chorobami układu krążenia. Najwięcej zdrowych tłuszczów znajdziesz w rybach i owocach morza.

Sport to zdrowie! Poza ochroną przed licznymi schorzeniami i chorobami, odpowiednia i regularna aktywność fizyczna pozwoli nam wymodelować i ujędrnić biust.

Kosmetologia

Odpowiednie nawilżenie i uelastycznienie to gwarancja pięknych, jędrnych piersi. Skóra piersi jest niezwykle wrażliwa i delikatna, dlatego należy poświęcać odpowiednio dużo uwagi jej ochronie i pielęgnacji. Balsamy i olejki to sposób na dłuższe zapewnienie młodości naszym piersiom.

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna

Możemy dokładać wszelkich starań do tego, by nasze piersi jak najdłużej zachowały młodzieńczą jędrność i elastyczność, niestety czas nigdy nie będzie naszym sprzymierzeńcem i w końcu zauważymy efekty jego działania. Gdy zacznie spadać ilość kwasu hialuronowego w naszym organizmie, piersi stracą swoją jędrność, a skóra zacznie się robić wiotka i obwisła. Wtedy z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna i szeroki wybór zabiegów modelujących piersi, jak również korygujących ich wielkość i kształt. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej kliniki: http://chirurgiaplastycznabydgoszcz.pl/.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ