Czym jest kamień nazębny i czy każdy musi go usuwać?

190

Żółty osad na zębach to nic innego jak kamień, w który przekształca się bakteryjna płytka nazębna. Przy zwyczajnym szczotkowaniu zębów nie ma możliwości skutecznego usuwania stwardniałego kamienia, dlatego trzeba wybrać się na profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym. Czy jednak taki zabieg ma jedynie wymiar estetyczny?

Od osadu do kamienia nazębnego

Na czystych zębach szybko osadzają się bakterie, które bytują na resztkach pokarmu, jakie nie zostaną usunięte z jamy ustnej. Bakterie namnażają się i tworzą na powierzchni zębów płytkę nazębną. Można ją usuwać na bieżąco i nie doprowadzać do powstania kamienia nazębnego, poprzez solidne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, przy użyciu dobrej pasty. Jeśli jednak tego nie zrobimy, płytka nazębna zacznie ulegać zwapnieniu i w wyniku tego procesu powstanie kamień.

Odkłada się on przede wszystkim w okolicy szyjek zębowych. Składa się z bakterii oraz węglowodanów, jakie pochodzą z pożywienia. Ma postać żółtego, twardego nalotu, który zmienia nawet kolor zębów i może powodować przebarwienia.

Jak już zostało powiedziane, zwyczajne szczotkowanie zębów nie zaszkodzi twardemu kamieniowi. Nadal będzie on obecny na naszych zębach i będzie narastał. Może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego okresowe usuwanie kamienia nazębnego powinno wejść nam w nawyk.

Jak usuwany jest kamień nazębny?

Co najmniej raz do roku, a w przypadku palaczy i miłośników kawy nawet częściej, kamień nazębny można usunąć w specjalistycznym gabinecie stomatologicznym. Jednym z najczęściej wykorzystywanych zabiegów przy usuwaniu kamienia nazębnego jest skaling. Stomatolodzy lub higienistki stomatologiczne mogą przeprowadzić u pacjenta skaling poddziąsłowy lub naddziąsłowy. Polega on na usunięciu ręcznym lub mechanicznym kamienia nazębnego, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy.

Skaling mechaniczny wymaga zastosowania wiertła frezowego, a stomatolog lub higienistka posługująca się nim musi mieć w tym dużo wprawy. Coraz częściej w klinikach stomatologicznych dentyści uciekają się do nowszych metod likwidacji kamienia nazębnego. Dlatego w zastosowaniu jest skaling ultradźwiękowy i dźwiękowy, czy skaling laserowy i chemiczny. Przy technice laserowej można bardzo precyzyjnie usunąć kamień, bez wywoływania jakichkolwiek szkód dla otaczających ząb tkanek. Przeprowadzana jest ona z wykorzystaniem skalera laserowego. Z kolei skaling chemiczny wykorzystuje 30-procentowy roztwór perhydrolu, który rozpuszcza złogi kamienia, a następnie stomatolog wypłukuje je z jamy ustnej pacjenta wodą pod wysokim ciśnieniem.

Należy pamiętać, że zaniechanie usuwania kamienia nazębnego doprowadzi do jego nadmiernego odkładania się, co prowadzić może do rozchwiania zębów, odsłonięcia szyjek zębowych oraz nawet do utraty zębów. Kamień wywołuje próchnicę i może być przyczyną wystąpienia licznych chorób dziąseł, z paradontozą na czele.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ